Blog siteleri, sosyal medya uygulamalarından çok farklıdır; daha kalıcı, daha bireyseldir ve daha gelişmiş sayfa düzenlemesi olanakları sunar. Sosyal medyanın hızlı ve akışkan trafiği üzerinde yok olup gitmez; yıllarca orada durabilir. Benim, uzun yıllardır izlediğim ve beğendiğim çok sayıda blog sitesi var.

Yazarlar, sanatçılar, politikacılar, araştırmacı hekimler, bilim adamları; kısaca topluma söyleyecek sözü olan herkesin mutlaka birer blog sitesi olmalı.

Ancak bir blog sitesinin hazırlanması, sunucuya yerleştirilmesi ve sitenin yönetimi hiç kolay şeyler olmadığı için herkes bloglar yerine (bütün bunların kolayca yapıldığı) sosyal medya uygulamaları tercih ediliyor.

WordPress

Bir süredir WordPress teknolojileriyle ilgileniyorum.  Oldukça güçlü ve modüler bir alt yapısı var; üstelik açık kaynak bileşenler kullanıyor; binlerce küçük açık kaynak uygulamalarla destekleniyor.

WordPress, dünyanın birçok önemli kurumuna profesyonel web hizmeti veriyor. Sitenin açılış sayfasında “internetin %30’na güç sağladığını” söylüyor.

Ancak WordPress’in asıl gücü, onun birinci sınıf bir Blog servisi olmasıdır… üstelik bireysel bloglar için tamamen ücretsizdir!

Bir WordPress Blog sitesinin kurulması, ayarlarının yapılması ve yeni yazılarla sitenin düzenli olarak geliştirilmesi, hiçbir özel bilgi ve beceri gerektirmeden, “bir sosyal medya uygulamasında olduğu gibi” kolayca yapılabilir…

WordPress’in büyüsü, bir Blog sitesinde olması gereken basitlik ile profesyonel bir sitede olması gereken nitelikleri bir arada  buluşturmayı başarmasıdır.

Blog Sitesi Kurma

Profesyonel görünümlü ama kolay kullanımlı ve tabii ücretsiz bir blog yayınlamayı düşünenler için “WordPress Blog Sitesi Nasıl Hazırlanır” diye bir “WordPress Blog Sitesi” hazırladım.

Aşağıda bu blog sitesinin linkini bulacaksınız. Ben siteyi birkaç saat içinde (bütün ayarları ve sayfaları ile hazırlayıp) yayınladım. Hiçbir deneyimi olmayan kişiler de, en fazla bir gün içinde bir blog sitesi oluşturup yayınlayabilir.

Bir kez yayınladıktan sonra, yeni sayfalar ekleyerek siteyi zenginleştirmek, sosyal medyada bir yazı paylaşmaktan farklı değildir artık.

Teknoloji Günlüğü

Teknoloji Günlüğü Bloğu, bir “WordPress Blog sitesinin” nasıl hazırlandığını anlatan bir “WordPress Blog sitesidir”. Bu blog sitesi yalnızca bu amaçla, tamamen WordPress teknolojileriyle ve tamamen ücretsiz olarak hazırlanmıştır. Aşağıdaki linki tıklayarak, bu blog sitesine ulaşabilir ve belki bir “blog sitesi açmak” için cesaret alabilirsiniz…

Teknoloji Günlüğü Bloğu: https://teknolojigunluk.wordpress.com